loading...
استودیو موزیک دوستاره|دانلود بیت,سمپل،آموزش,vst,کاور
آخرین ارسال های انجمن
TwoStar بازدید : 502 یکشنبه 07 آذر 1395 نظرات (0)

روش هایی برای بهتر شدن صدا برای خوانندگی

برای خواندن موسیقی با صدای خوب و حرفه ای رعایت کردن این نکات کمک شایانی میکند توصیه میکنیم این مطلب را بخوانید

قطعا تمام کسانی که میخواهند وارد دنیای موسیقی و خوانندگی شود باید صدایی زیبا و رسا داشته باشند ولی به این معنا نیست که حتما باید صدای ذاتی خوبی داشته باشید و کسانی که صدای خوبی ندارند نمیتوانند به صدای خوبی دست یابند.حال در این مقاله نگاهی میندازیم به 5 روش برای بهتر کردن صدای خود.

برای اینکه بتوانید صدایی زیبا و مخاطب پسند داشته باشید حتما اینطور نیست که باید صدای ذاتی شما زیبا باشد،بلکه با تمرین زیاد قطعا میتوانید صدای خود را تقویت کنید.خیلی ها هستند که صدای خوبی ندارند ولی با تمرین و پشتکار میتوانند به صدای دلخواه خود برسند.

حال در این مقاله میپردازیم به روش هایی که باعث میشود صدای شما بهتر و واضح تر باشد.

یکی از خصوصیاتی که انسان دارد این است که صدای یک ساز درون بدن انسان است و شما باید یاد بگیرید که چطور از آن استفاده کنید.برای داشتن یک صدای قوی به قوای آوازی درونی خود نیاز دارید.برخی از روشهای بسیار ساده وجود دارد که با کارکردن و تمرین این روش ها باعث میشود شما صدایی خاص و عالی داشته باشید.

یکی از بهترین روش ها برای تمرین آموزش های فوق که حتی برخی از خوانندگان هم آن را نمیدانند یا انجام نمیدهند این است که شما برای انجام تمرین ها باید در مقابل یک آینه بایستید و به موقعیت سر و فک خود برای کنترل حرکت تمرکز کنید.

5 روش برای صدای بهتر خوانندگی

1- رفع فوری

این روش یک ترفند بسیار سریع است که باعث میشود فورا نتیجه ی آن را ببینید.نام این ترفند "رفع فوری" نامیده می شود.

این روش به این صورت است که شما اول باید بروید جلوی آینه و این کلمات را بگویید:

A-E-I-O-U

توجه داشته باشید که با صدای رسا و به صورت کشیده (نه تو دل یا تو فکر) این حروف ها را با خود بگویید و نکته ی مهم اینکه به حرکات سر و فک خود را هنگام خواندن این حروف دقت کنید و متوجه آن میشوید که فک شما نزدیک بر روی هر یک از حروف صدادار است.

- حال فک خود را یه اندازه ی یک سانتی متر به سمت پایین باز کنید و این بار دو حروف E و U را با صدای بلند بخوانید و فک خود را با دو انگشت نگه دارید.

- این روش را چند بار تکرار کنید زیرا با تکرار این روش حافظه عضلانی خود را تقویت میکنید.

- حالا حروف A-E-I-O-U را با صدای بلند(آواز) بخوانید و البته به این نکته توجه کنید که همه ی این حروف ها را با فک باز (دهان کاملا باز باشد و کشیده) انجام دهید و هرگز دهان را نبندید.

- این کار را به صورت مداوم تمرین و تکرار کنید تا درون ذهن شما آهنگی از این حروف ایجاد شود.

حال اگر شما در انجام این کار مهارت پیدا کردید و توانستید تمام این حروف ها را به صورت کشیده  با دهان باز انجام دهید و آهنگ حروف ها درون شما شکل گرفت میتوانید یکی از آهنگ های آرام (سبک پاپ نه رپ یا هیپ هاپ) را با دهان باز و کشیده تمرین کنید تا سر و فک شما به این حرکت عادت کند.

-البته برای خواندن این حروف ها همیشه فریاد نزنید و سعی کنید با تن های مختلف صدا (از کم شورع کنید تا به صدای بلند برسید) این کار را انجام دهید.

بعد از اتمام این تمرین قطعا شما تغییری که در صدای خود ایجاد شده است را میبینید و اگر هیچ تفاوتی با اول نکردید حتما این آموزش را مرحله به مرحله و با تمرین و حوصله زیاد انجام دهید.یادتان باشد که باید این حرکات را با تمام وجود درک کنید و با علقه انجام دهید.

شما با کمی تمرین میتوانید به بهترین صدای درونی خود دست یابید البته این نکته را توجه کنید که در هنگام انجام دادن این تمرین ممکن است برخی از تنش های ناخواسته در گردن، فک و گلو ماهیچه های خود احساس کنید که در صورت بروز این تنش ها کمی آب در دهان خود قرقره کنید و فک و دهن خود را شل کنید(به صورتی که استراحت داده شود) و دوباره امتحان کنید.

این عمل یک طرفند سریع است که باعث شکل گیری صدا و تقویت صدای درونی شما میشود و سعی کنید همیشه با حوصله تمرین ها را انجام دهید.

 

5 روش برای داشتن صدای بهتر در خوانندگی

 

2- سنگین و سبک

برای بهتر شدن صدا و هنجره و همچنین درک بهتر موسیقی حتما یک قطعه از خواننده های خوش صدا با ملودی آرام را برای تمرین انتخاب کنید.

-در این روش مثل تمرین اول روبروی آینه بایستید و به حرکت سر و فک خود دقت کنید.

-یک ترانه آرام با ملودی لذت بخش بخوانید و توجه داشته باشید که سعی کنید تن صدای خود را رعایت کنید به صورتی که وقتی به نقاط اوج ترانه رسیدید با صدای بلند و واضح تری ترانه را بخوانید و وقتی به نقاط آرامش بخش ترانه رسیدید با صدای کم و لذت بخش آن را بخوانید.

-توجه کنید که در این روش هم باید فک خود را به اندازه ی یک سانتی متر باز به سمت پایین باز نگه دارید و با دو انگشت خود آن را نگه داشته و به خواندن آواز ادامه دهید.

این تمرین باعث میشود تا ذهن شما برای خواندن ترانه هایی که بالا پایین زیادی درون خود دارند و باید میزان قدرت صدای خود را در حالت های مختلف تقویت کنید.

5 روش برای داشتن صدای بهتر در خوانندگی

 

3 - قدرت بیشتر بدون فشار

چه کسی قدرت بیشتر بودن فشار یا زحمت زیادی را نمیخواهد؟این یک روش ساده تر نسبت به تمرین اول است.

-برای این کار چانه خود را با اشاره ی کمی به سمت پایین و سینه (قسمت قفسه سینه) خود را یکمی به سمت جلو خم کنید (هنگامی که با قدرت بیشتری میخواهید بخوانید این قسمت بدن را بیشتر خم کنید).

-اغلب خوانندگان چانه خود را به سمت جلو هدایت میکنند و آواز را با قدرت بیشتری میخوانند.در این حالت شاید به طور موقت نتیجه ی خوبی حال شود ولی به مرور زمان باعث مشکلاتی درون بدن شما میشود.دقت کنید که چانه پایین بیاید هنگام آواز خواندن نه جلو.

-مثل تمرین اول جلوی یک آینه بایستید تا کنترل سر و فک خود را داشته باشید.حال چانه خود را به صورت آرام بالا و پایین کنید(باز و بسته کنید) و به این حرکت مقدار بدهید مثل (1-2-3-4-3-2-1).

-یعنی در حالت 1 کمترین مقدار چانه به سمت پایین باشد و در حالت 4 بیشترین مقدار موقعیت چانه به سمت پایین و این حرکت را تکرار کنید.

-این حرکت برای کنترل و نظم چانه هنگام خواندن میباشد و با تکرار و تمرین این حرکت شما میزان باز و بسته بودن چانه خود را موقع آواز خواندن میدانید.

-اگر به خوبی موقعیت و کنترل چانه خود را هنگام باز و بسته شدن متوجه شدید یک موزیک آرام با ملودی آرامش بخش پلی کنید و این حرکت را با موزیک تمرین کنید تا کنترل چانه خود را هنگام خواندن هرچه بهتر داشته باشید.

5 روش برای داشتن صدای بهتر در خوانندگی

 

4- صاف کردن صدا

یک نکته ساده برای اینکه بتوانید صدای خود را صاف کنید به این صورت است که شما باید بروید جلوی آینه و با دو دست محکم قفسه سینه خود را به داخل فشار دهید و به صورت متوالی دم و بازدم تنفس کنید و وقتی که دارید به صورت دم و باز دم تنفس میکنید هرگز قسفه سینه خود را رها نکنید و همچنان با دو دست محکم سینه خود را نگه دارید.

بعد از این کار پشت گردن خود را باز نگه دارید و فک و سر و چانه خود را تمرین و نرمش دهید.حال خود را به عنوان یک خواننده ای که در کنسرت میخواند تصور کنید که تمام هواداران شما به کنسرت آمده و درحال تشویق کردن شما هستند.بالا و پایین پریده و آواز بخوانید و روی نفس خود کار کنید.

به این نکته توجه کنید که ورزش برای تنفس و صدای شما خیلی خوب است و برای اینکه در آواز خواندن کم نیاورید حتما روزی 30 ساعت و بیشتر ورزش کنید و روی تنفس و دم و بازدم خود کار کنید.هنگام ورزش هم آواز بخونید(مثل تمرین های قبلی) و سعی کنید بدن خود را روز به روز بیشتر تقویت کنید.

هیچوقت به خود فشار بیش از اندازه وارد نکنید زیرا امکان دارد به هنجره و قفسه سینه فشار وارد شود و همییشه حد را رعایت کنید.وقتی خسته میشوید و یا در هنجره خود احساس خارش یا صعف میکنید حتما کمی آب بنوشید و استراحت کنید و دوباره به انجام تمرین بپردازید و سعی کنید عمل درست تنفس کردن هنگام خواندن را یاد بگیرید.

5 روش برای داشتن صدای بهتر در خوانندگی

 

5- خود پنداری

تن صدا و در کل صدای انسان همیشه از اول و بدو تولد خوب و جا افتاده نبوده و قطعا با تمرین و پشتکار میتوانید به صدای دلخواه و مطلوب خود برسید.

نکته ی مهم این است که هیچوقت خودتان را دست کم نگیرید و همیشه بدانید که از پس هر کاری بر میاید.همیشه روی تارهای صوتی خود کار کنید و سعی کنید انواع قطعه های موسیقی را با صدای بلند و آرام تمرین کنید و با پیچ و خم های خوانندگی آشنا شوید.

هر وقت تمرین میکنید خود را به عنوان یک خواننده ی مشهور تصور کنید و سعی کنید همیشه بهترین صدا را ارائه دهید.

امیدوارم این مقاله مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد و با نظرات خود ما را دلگرم کنید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
گروه موسیقی در استودیو دو ستاره قصد دارد که صرفا جهت رشد و پیشرفت موسیقی ایران برای کاربران علاقه مند در این عرصه بیت های رایگان و بیت های اختصاصی حرفه ای با کیفیت بالا و البته با قیمتی باورنکردنی نسبت به سبک بیت برای فروش بگذارد.

استودیو دو ستاره تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد!!

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو